wtorek, 29 stycznia 2019

Gdy jesteś częścią czegoś mega fajnego... - autorski program "Metamorfoza w grupie" w Studio Energia

Od początku studiów miałam pewną wizję tego, co chcę robić już po zdobyciu dyplomu. Miałam w głowie obraz własnego gabinetu dietetycznego, ale również praca na etacie w szpitalu była (i jest) w obrębie mojego zainteresowania. Może to Was dziwić ze względu na niezbyt kolorową rzeczywistość dietetyków w służbie zdrowia, ale sądzę, że w moim przypadku jest to kwestia pewnego rodzaju powołania. Szpital zawsze był dla mnie miejscem wręcz mistycznym. 

Pomysłów na początek kariery zawodowej było mnóstwo, ale nim się obejrzałam, trafiłam do klubu fitness i wiecie co? Nigdy nie spodziewałabym się, że będąc z wykształcenia dietetykiem klinicznym z upodobaniem do białych fartuchów, odnajdę się w środowisku stricte sportowym. Ba! Że będę mogła w tym miejscu robić tyle fajnych rzeczy, które co więcej - są mocno osadzone w tych obrębach dietetyki, które są mi najbliższe! Jedną z nich jest współprowadzenie grupowego programu odchudzającego.

W pierwszych miesiącach mojej pracy zawodowej - a więc na początku jesieni w 2017 roku - zostałam zaproszona do współpracy nad tworzeniem wyjątkowego projektu łączącego w sobie dietetykę, coaching i trening. To była totalna nowość na lokalnym rynku i nie lada wyzwanie dla autorów, co tym bardziej mnie ekscytowało! Po bardzo owocnym czasie, który spędziliśmy na budowaniu programu od podstaw, powstała istna perełka, z której do teraz jestem cholernie dumna. 

METAMORFOZA W GRUPIE to 3-miesięczny program, w czasie którego uczestnicy w hermetycznych, niewielkich grupach razem dążą do celu, trenują i spotykają się na praktycznych warsztatach. Nad całym procesem czuwa trzech specjalistów - dietetyk, trener i coach, a uczestnik, który na koniec przygody najlepiej wykorzysta swój potencjał i zrzuci najwięcej kilogramów, wygrywa, zdobywając atrakcyjną nagrodę! - to tak w wielkim skrócie.

https://www.facebook.com/fitnessenergiarybnik/
Pamiętam tą szaloną ekscytację, gdy rok temu odliczałam godziny do startu pierwszej edycji. Włożyłam całe swoje serce w przygotowania, więc tym bardziej było to dla mnie niezwykle ważne wydarzenie. Edukacja żywieniowa to coś, co ma dla mnie ogromną wartość w pracy dietetyka, a dzięki temu programowi mogłam zacząć realizować się w tym zakresie. 


W ramach programu uczestnicy dwa razy w tygodniu spotykają się na wspólnych treningach z trenerem prowadzącym, który dostosowuje intensywność i stopień zaawansowania ćwiczeń do możliwości grupy. Trzecia aktywność w tygodniu jest dowolna - każdy wybiera to, co najbardziej lubi. Jedni korzystają z dostępnych na grafiku zajęć fitness, inni stawiają na samodzielny trening na siłowni. W czasie trwania programu trener - podobnie jak pozostali specjaliści - jest zawsze dostępny dla uczestników. Doradzi, poinstruuje, zmotywuje.


Zajęcia warsztatowe, które odbywają się raz w tygodniu, dotyczą zagadnień praktycznych związanych z odżywianiem, planowaniem własnego jadłospisu, budowania zdrowych nawyków, jak i umiejętności czasem wybierania "mniejszego zła", bo wszak, w prawidłowym żywieniu nie chodzi o sztywne, rygorystyczne zasady, a o umiar, modyfikacje i rozsądek. Właśnie to staram się przekazać grupie. Uczestnicy otrzymują nie tylko rozpisany jadłospis, ale również nieograniczoną możliwość korzystania z porad i konsultacji.


Z kolei na warsztatach z zakresu coachingu wybieramy się w podróż w głąb siebie. Coach pomaga odkrywać mocne strony, wydobywa motywację i uczy tego, że medal ma niezależnie od sytuacji dwie strony - a tą, na której zdecydujemy się skupić, zależy już tylko od nas samych. 


W GRUPIE SIŁA!
Wśród uczestników w czasie trwania programu zawiązują się przyjaźnie, które wcale nie kończą się wraz z edycją, w której biorą udział. Razem trenują, rozmawiają o trudnościach, dzielą się sukcesami, wsparciem i dobrym słowem, nieraz wymieniają się nowymi przepisami na wartościowe posiłki, a nawet zdarza się, że razem chodzą na zakupy w poszukiwaniu produktów o dobrym składzie. "Życie" toczy się również poza spotkaniami warsztatowymi i treningami w grupie. I to jest piękne!

Bo samemu można wygrać bieg, ale w grupie można wygrać całe igrzyska!

Nie ma dwóch takich samych edycji, bo każdą z nich tworzą inni ludzie. Ten projekt chyba nigdy nie przestanie mnie ekscytować i ogromnie cieszę się, że mogę być jego częścią. Bardzo lubię to poczucie przynależności i zjednoczenia w drodze po cel. I nie ukrywam - za każdym razem ogromnie wzruszam się na gali zakończenia, gdy podsumowujemy cały program i wyłaniamy zwycięzcę (lub zwycięzców). Cudownie jest widzieć te wszystkie uśmiechnięte buzie. Wydawałoby się, że 3 miesiące to wcale nie tak długo, ale cóż, uczestnicy różnych edycji Metamorfozy w grupie już nieraz udowodnili, że jest to wystarczający okres czasu, by dokonać naprawdę znaczących ZMIAN - na ciele, ale i na duszy :) 

Masz ochotę dołączyć?
Zapytaj o termin startu kolejnej edycji :)


Studio Energia Rybnik
ul. Obwiednia Południowa 3
tel. 32 440 74 94


Kontakt: dietetyk.kprzewlekly@gmail.com
fitmiracle.blog@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/fitmiracle_pl
Facebook: http://facebook.pl/fitmiracle

16 komentarzy:

 1. Ja też jestem zdania że zajęcia grupowe lepiej motywują

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie wzięła bym udział w takich zajęciach, zawsze to raźniej niż samemu

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że robisz to co lubisz. Praca powinna tak być, a nie na siłę ślęczenie przez kilka godzin i odmierzanie minut do końca.
  Zajęcia w grupie zawsze motywują. To samo motywuje nas, gdy chociaż w 2 osoby się biega, ćwiczy.
  W zyciu tak jest, jak się mi nie chce to mąż ciągnie i nalega i na odwrót :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, bardzo chętnie bym wzieła udziała w takim projekcie, myśle że jest on bardzo motywujący.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie od dziś wiadomo, że w grupie raźniej! Gratuluję!! Piękny projekt!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiadomo że w grupie lepiej się ćwiczy i osiąga lepsze rezultaty, znam to z autopsji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajna inicjatywa, motywująca i ppotrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 8. świetna inicjatywa.

  Ja ze względu na swoje schorzenie nie za bardzo mogę brać udział w zajęciach grupowych jeżeli chodzi o trening

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wówczas dobrym wyborem jest współpraca z trenerem personalnym :)
   Ale akurat odnosząc się do naszego programu - nawet będąc w grupie, jest to na tyle drobna grupa, że trener prowadzący jest w stanie opiekować się należycie każdym uczestnikiem :)

   Usuń
 9. Ale mam nadzieję obyło się bez bodyshamingu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, nikomu nawet przez myśl nie przeszło :) Body Positive Power!

   Usuń
 10. Zdecydowanie w grupie wszystkie zajęcia wychodzą lepiej, szczególnie początkującym. Łatwiej się mobilizować i wspierać nawzajem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...