sobota, 10 września 2016

Nie wolno jeść ogórka z pomidorem? MIT! Zwróć uwagę na inne istotne połączenia

Gdy ktoś decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych jako jedna z pierwszych nowinek dietetycznych, zaraz obok niejedzenia po godzinie osiemnastej i tym, że woda przyśpiesza metabolizm, dociera do niego zakaz łączenia zielonego ogórka z pomidorem. Oczywiście, każda z nich jest mitem. Skąd się biorą, nie mam pojęcia, ale podejrzewam, że mają coś wspólnego z efektem zdania wyrwanego z kontekstu. 
Patrząc od strony faktów, wygląda to w ten sposób, że zielony ogórek zawiera askorbinazę - enzym, który mówiąc w skrócie, niszczy witaminę C. W związku z tym niełączenie go z pomidorem miałoby sens, gdyby nie to, że pomidor i tak sam w sobie zawiera niewiele tej witaminy (23mg/100g). Nie warto przejmować się takimi błahostkami. W zamian sugeruję zwrócić uwagę na inne warzywa, które mają witaminy C zdecydowanie więcej. Mowa tutaj na przykład o czerwonej papryce (144mg/100g), pietruszce (178mg/100g) czy jarmużu (120mg/100g).


Kontakt: fitmiracle.blog@gmail.com

12 komentarzy:

 1. Niestety media rozgłaśniają wiele takich nowinek, przez co każdy mit staje się w oczach odbiorców prawdą. Takie wpisy ,,otwierające ludziom oczy" są potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świadomość - to dobra rzecz...W dużych miastach warto przyjrzeć się na przykład wodzie kranowej. Rury, którymi płynie urozmaicają ją o niezbyt korzystne dla zdrowia składniki...czasem warto pomyśleć o założeniu pod zlewem filtra molekularnego z mineralizacją a przynajmniej zająć się tą tematyką bo wodę pijemy często...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze wiedzieć, czasem ciężko się w tym wszystkim połapać i nie wiadomo w co wierzyć

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieliście kiedy dylemat, problem lub pytania pozostające bez odpowiedzi jak walczyć z nadmiarem tłuszczu ?
  Mnie odpowiedzi przyniósł ten oto artykuł "Jak walczyć z tłuszczem"
  Polecam poświęcić chwilę na jego przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że już wszystko się wyjaśniło i mogę spokojnie łączyć ogórka z pomidorem ;))

  OdpowiedzUsuń
 6. O kurczę, no proszę, poznałam obalenie mitu wcześniej niż sam mit. Serio, nie wiedziałam, że mówi się, że nie należy tego łączyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tego nie wolno tamtego nie wolno, a później okazuje się, że to wszystko to mity. Wolno wszystko i nawet trzeba, mamy jedno życie :) nie można o tym zapominać w pogoni za ideałami :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W odżywianiu jak i we wszystkim najlepiej zachować zdrowy rozsądek. Co jest dla nas ważniejsze smak niektórych potraw czy ich wartość odżywcza, musicie zdecydować sami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hej,hej co z moją ulubioną fit blogerką? Jak nie mam chęci do nauki to przypominam sobie wszystkie Twoje posty , jeszcze ze starego , rozwojowego bloga. A jak nie chce mi się ćwiczyć, to przypominam sobie Twój zapał i Twoje treningi, o których czytałam kilka lat temu. Savannah wracaj i promuj tego wspaniałego bloga, bo z taką osobowością masz ogromny potencjał na osiągnięcia w blogosferze!

  OdpowiedzUsuń
 10. w internecie znajdzie się wszystko, nawet dowody na to że ziemia jest płaska, a co tu mówić o diecie ;) najlepiej zawsze jest się radzić fachowca, niż ślepo wierzyć w to co się czyta

  OdpowiedzUsuń
 11. Zazwyczaj pomidor z ogórkiem idzie w parze, ale tej złej. Jestem zaskoczona tym, co napisałaś. Aż muszę się zagłębić w temat! Niestety mamy masę takich dietetycznych mitów, z którymi trzeba walczyć. Niech do każdej teorii ludzie "wołają" potwierdzeń w postaci badań naukowych oraz analiz, a zmniejszymy działalność pseudodietetyków, żywieniowców i wszelkich szarlatanów. Wszyscy będą fit - szczęśliwi!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...