wtorek, 4 listopada 2014

Tłuszcz (nie) zamieni się w mięśnie

To oczywiście jest fizycznie niemożliwe. Komórka tłuszczowa (adipocyt) nie zamieni się w komórkę mięśniową (miocyt) jak po dotknięciu czarodziejską różdżką, bez względu na to, co będziesz wyrabiać na treningu czy w kuchni. Działa to na tej samej zasadzie, na której ja nie jestem w stanie przeistoczyć się w kota, chociaż czasami bardzo bym chciała. 

Tym samym nie twierdzę, że wszystkie zachęcające slogany do zainwestowania w trening i dietę, by zamienić jedną tkankę na drugą, są nieprawdziwe. Sęk w tym, że te słowa są źle rozumiane. Nikt przecież nie próbuje was namówić do łamania biologicznych praw!

 zamień tłuszcz na mięśnie
=
spal tłuszcz, a później wymodeluj mięśnie

Histologia. Tkanka tłuszczowa żółta i brunatna. Rysunki spod mikroskopu.

Ciekawostka:
Nie jest możliwe spalenie tkanki tłuszczowej. Spala się tłuszcz zawarty w komórkach tłuszczowych. Wówczas tkanka zmniejsza swoją objętość, ale liczba komórek się nie zmienia.
19 komentarzy:

 1. Śmieszy mnie opinia, że można zamienić tłuszcz w mięśnie. Oczywiście można, właśnie tak jak napisałaś, ale niektórzy mają zupełnie inne wyobrażenie :D p.s. ładne rysunki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Co prawda to prawda. Na szczęście im więcej mięśni mamy, tym szybciej tą niedobrą tkankę tłuszczową uda nam się spalić!

  OdpowiedzUsuń
 3. strasznie się cieszę, że ostatnio tak często piszesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Histologia to były moje ulubione zajęcia! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam Cie do wzięcia udziału w zabawie LIEBSTER award: http://miejskifitness.blogspot.com/;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecasz zrobić kurs instruktora fitness?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawostka przedstawia najcenniejszą wiedzę w tym poście! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem w klasie humanistycznej i z chemii nie jestem na zbyt wysokim poziomie. Czy studia dietetyka są bardzo trudne i czy osoba, która nie miała rozszerzeń w liceum z biologii i chemii da sobie bez problemu radę na tym kierunku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też byłam na humanie i widzisz ;) Kwestia nastawienia i chęci. Żadne studia nie są łatwe, ale jeśli dietetyka Cię interesuje, dasz sobie bez problemu radę.

   Usuń
 9. Śliczne notatki :) Tłuszcz trzeba spalić i zamienić komóreczki tłuszczowe w mini mini komóreczki..

  Pozdrawiam

  fitfunmamarun.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Głupio to pisać, ale kiedyś byłam w tej grupie osób, która wierzyła, że tłuszcz zamienia się magicznie w mięśnie. Całe szczęście już wiem, jak 'to' działa ;) A tak w ogóle, świetne notatki! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hej Savannah :) Po raz 721361236 próbuję ogarnąć siebie i swoje życie i zwracam się do Ciebie z prośbą- mogłabyś napisać jakieś posty o zarządzaniu i organizacji czasu? O tym jak stać się zorganizowanym, wiem,że miałaś parę podobnych postów,ale proszę o więcej :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Łał! Odkryłaś Amerykę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że z Twojej perspektywy ten post nic nie wnosi. Znaczy to, że należysz do grona osób, które wiedzą nieco więcej niż początkujący.

   Złośliwość nie była potrzebna.

   Usuń
 13. Świetnie, że masz śliczne rysuneczki tkanek ze studiów, ale normalni ludzie uczyli się tego w gimnazjum i wiedzą, że krowa nagle magicznym sposobem nie zamieni się w konia, a tłuszcz w mięśnie. Nie mierz wszystkich swoją miarą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie masz zbyt długiego stażu w fit blogosferze, prawda?

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...