czwartek, 30 października 2014

Oblicz swoją idealną wagę, czyli o tym, że BMI to bubel

BMI (body mass index) to stosunek wagi ciała mierzonej w kilogramach do podniesionego do drugiej potęgi wzrostu wyrażonego w metrach. Zakres normy waha się od 18,5 do 24,9.


BMI=\frac{\text{masa} }{\text{(wzrost)}^2 }

http://health.howstuffworks.com/wellness/diet-fitness/weight-loss/bmi3.htm

Oczywistym jest, że BMI nie powinno być obliczane dla kobiet w ciąży, dzieci do 15 roku życia, ludzi starszych (po 70-tce) oraz sportowców.

Dlaczego BMI to bubel? To proste! Nie bierze pod uwagę składu ciała. W innej kondycji jest osoba, która ma zaledwie 15% tłuszczu w organizmie i przy tym ładnie rozbudowane mięśnie, a w innej ktoś, kto niechlubnie może pochwalić się procentem tkanki tłuszczowej na poziomie 35 i to nie podlega żadnym wątpliwościom. Waga tych dwóch osób będzie dosyć podobna, a więc i BMI będzie zbliżone. Poza tym BMI ma zdecydowanie zbyt szeroki zakres tolerancji. Na przykład osoba o wzroście 170 cm będzie miała prawidłową wagę ważąc zarówno 54, jak i 70 kg. Czy nie wydaje się to podejrzane? Oczywiście, że tak! BMI jest po prostu zbyt mało precyzyjne, by być rzetelną miarą.

Osobiście uważam, że nie istnieje żaden wzór na obliczenie idealnej masy ciała. Najważniejszym kryterium, według którego powinniśmy oceniać czy ważymy w normie czy też wręcz przeciwnie, jest nasze własne samopoczucie. Istnieją jednak wzory, które według pewnych mądrzejszych ode mnie głów, są nieco bardziej wiarygodne od wskaźnika BMI i dzięki temu mogą stanowić dla nas niewielką podpowiedź. Jeśli o mnie chodzi, traktuję je raczej jako formę ciekawostki.Idealna masa ciała

a) dla mężczyzn
48,3 kg na pierwsze 152 cm wzrostu plus 2,7 kg na każde dodatkowe 2,5 cm wzrostu

b) dla kobiet
45,5 kg na pierwsze 152 cm wzrostu plus 2,3 kg na każde dodatkowe 2,5 cm wzrostu.

np. kobieta o wzroście 170 cm
170 cm - 152 cm = 18 cm
18 cm : 2,5 cm = 7,2
7,2 * 2,3 kg = 16,5 kg

45,5 kg + 16,5 kg = 62 kg


Należna masa ciała

I. Według Broca
- najlepiej sprawdza się u mężczyzn -

a) dla mężczyzn
(wzrost [cm] - 100) - 5%

b) dla kobiet
(wzrost [cm] - 100) - 10%

np. kobieta o wzroście 170 cm
170 cm - 100 = 70 cm
70 cm * 10% = 7
70 - 7 = 63 kg

*c) dla osób otyłych i ludzi po 60 roku życia:
wzrost [cm] - 100


II. Według Lorentza
- najlepiej sprawdza się u kobiet -

a) dla mężczyzn
wzrost [cm] - 100 - (wzrost [cm] - 150) : 4

b) dla kobiet
wzrost [cm] - 100 - (wzrost [cm] - 150) : 2

np. kobieta o wzroście 170 cm
170 - 100 - (170 - 150) : 2 = 70 - 20 : 2 = 70 - 10 = 60 kgKiedy i jak powinniśmy się ważyć?

nie częściej niż raz w tygodniu - nasza waga przechodzi naturalne wahania. Więcej informacji tutaj: http://fitmiracle.blogspot.com/2014/02/skok-wagi-z-dnia-na-dzien-spokojnie-nie.html
- (najlepiej) bez ubrań i na czczo - woda, której się przed chwilą napiłaś również waży, podobnie jak ubrania, które masz na sobie i to wbrew pozorom wcale nie tak mało 
po wizycie w toalecie - jak się postarasz, przy jednym posiedzeniu jesteś w stanie zrzucić z siebie nawet około kilograma. Seriously!
- zawsze na tej samej wadze i to ustawionej w tym samym miejscu
RANO! nigdy w połowie dnia, a już tym bardziej nie na wieczór
6 komentarzy:

 1. Ja tez zawsze ważę się rano. Bardzo przydatny wpis. Dodaję do ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W większości jednak wszędzie waga wychodzi podobna ;) osobiscie uważam że idealna waga jest w tedy kiedy sami się sobie podobamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię te Twoje konkretne posty z wskazówkami. :) Motywacja nie jest niestety dla mnie, jednak takie wpisy są bardzo pomocne i proszę o więcej, bo niewiele znam blogów, które przedstawiają pewne rzeczy w tak przejrzysty sposób ;) A propos posta, to niestety nie wszyscy powinni stosować się do zasady: "idealna waga to taka, która nam się podoba". Moja koleżanka na przykład nakłada sobie zbyt duże wymagania względem sylwetki, co bardzo ją przygnębia :( Dlatego też uważam, że w pewnych przypadkach takie kalkulatory są dobrym rozwiązaniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrym sposobem jest pomiar parametrów ciała na specjalnych wagach. Wszelkie przeliczniki nie pokazują np ilość tłuszczu, który otacza organy. Ktoś może być super szczupły a mieć problemy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wskaźnik BMI niestety nie mówi wszystkiego i stosowany jako jedyny wskaźnik prawidłowej wagi nie jest skuteczny. Istotny jest poziom tkanki tłuszczowej w organizmie czego nie uwzględnia wzór na BMI (Body Mass Index).

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...