poniedziałek, 31 grudnia 2012

Podsumowanie 2012, wnioski i nadzieje

Dokładnie 365 dni temu obiecałam sobie, że rok 2012 będzie MOIM rokiem. Chciałam sprawić, by był niesamowity, pełen sukcesów, zabawy, uśmiechu, przygód i wspaniałych ludzi. Miał to być rok ogromnych zmian na lepsze, odbicia się od dnaWyzwanie było przede mną naprawdę duże, biorąc pod uwagę rok poprzedni. Jednak postanowiłam udowodnić każdemu, ale przede wszystkim sobie, że moja teoria, która mówi, że dla chcącego nic trudnego, no i że nie ma rzeczy niemożliwych, jest prawdziwa!
Dziś - w dzień podsumowań - mogę bez cienia wątpliwości powiedzieć, że 2012 był FANTASTYCZNY! Mimo, że nie spełniłam wszystkich postanowień, jestem niesamowicie zadowolona i szczęśliwa.

Postanowienia 2012
 • Sprawić, by ten rok był zdecydowanie jednym z lepszych w moim życiu.
Z czystym sercem mogę odznaczyć ten punkt, jako wykonany! Nie ma, co dyskutować. Spoglądam za siebie i jedyne, co jestem w stanie zrobić to uśmiechnąć się ciepło, bo naprawdę... jestem niewiarygodnie usatysfakcjonowana.
 • Wygrać z ED !
ED (eating disorder) największa zmora moich ostatnich kilku lat życia i zarazem najtrudniejsze wyzwanie tego roku, ale... wygrałam! Po wielu krwawych bitwach, wzlotach i upadkach, chwilach zwątpienia i nagłych wybuchach motywacji, mogę powiedzieć, że było warto. Dziś jestem wolnym człowiekiem.
 • Zdrowo się odżywiać
Ciągle się uczę, ciągle dopiero poznaję tajniki zdrowia i dietetyki, i daleko mi do perfekcji, ale starałam się bardzo cały rok. Jest dobrze. Będzie jeszcze lepiej.
 • Prowadzić aktywny tryb życia
Ćwiczę średnio 4 razy na tydzień niemniej niż 40 minut, zwykle około godziny. W tym roku bywały takie okresy, kiedy ćwiczyłam nawet po dwie, trzy godziny na dzień. Owszem, zdarzają mi się czasem dłuższe przestoje, ale hej, jestem tylko człowiekiem. Jestem bardzo zadowolona z tego punktu. 
 • Biegać
Zaczęłam w kwietniu, ale mój "sezon biegowy" rozwinął się i trwał tylko w czasie wakacji. Biegałam średnio, co dwa, trzy dni, więc całkiem nieźle mimo, że to były tylko dwa miesiące.
 • Trenować jogę i stać się w tym dobra
Przy tworzeniu listy postanowień na ten roku, byłam zakochana w jodze, bo był to akurat czas mojego pierwszego zetknięcia z nią. Później emocje opadły i joga stała się niesamowicie dla mnie nudna. Efekt? Punkt nieodhaczony.
 • Szpagat
Walczyłam cały rok z większym zaangażowaniem, czy z mniejszym. Zrobiłam postęp - to na pewno, ale ciągle jeszcze nie osiągnęłam celu ostatecznego.
 • Nie jeść słodyczy przez 70 dni bez przerwy
Misja wykonana na przestrzeni sierpnia-października bez większych trudności, choć spodziewałam się ogromnego "cierpienia", bo przecież uwielbiam słodycze...
 • Schudnąć przynajmniej do 54 kg
Zabrakło kilograma. Zeszłam do 55 kg z prawie 60. Cel nieosiągnięty, ale jestem całkowicie usatysfakcjonowana ze swojego wyglądu i na swoją teraźniejszą wagę nie narzekam ani trochę!
 • Wypracować płaski brzuch
Jest ogromny postęp, jeśli porównać stan mojego brzucha w tej chwili z tym, jak wyglądał w styczniu, ale to ciągle nie jest to, czego chcę. Jeszcze trochę, jeszcze trochę.
 • Przestać obgryzać paznokcie
Misja wykonana w kwietniu. Żadnych widoków na nawrót nałogu nie ma! : )
 • Nie zmarnować wakacji
Zdecydowanie to były naprawdę dobre wakacje! Zwiedziłam dwie z ośmiu Wysp Kanaryjskich, nareszcie odwiedziłam Wrocław, który był moim marzeniem już od dawna, spędziłam kilka genialnych dni na wsi u mojej babci i zaliczyłam parę wypadów nad wodę ze znajomymi. Czegóż chcieć więcej?
 • Uczyć się hiszpańskiego
Największy bum miał miejsce od maja do początku września tego roku. Uczyłam się dużo, ale niestety musiałam przerwać, bo klasa maturalna daje mi w kość. Niemniej, trochę mi w tej głowie zostało i myślę, że punkt odhaczyć mogę jak najbardziej. Do nauki hiszpańskiego na pewno wrócę, jak tylko będę mogła. Kto wie, może zmotywuję się już na dniach?
 • Mieć 5 z biologii
Jestem na profilu humanistycznym, więc w drugiej klasie kończyła mi się biologia. Chciałam mieć 5 na świadectwie, bo przepisuje się tą ocenę na świadectwo maturalne. No niestety, nie udało się, chociaż walczyłam jak lwica.
 • Przynajmniej spróbować naprawić przyjaźń z S.
Nie tylko spróbowałam, ale i odniosłam, a właściwie powinnam powiedzieć odnieśliśmy, sukces!
 • Pogodzić się z M.
Wystarczyła jedna szczera rozmowa, trochę odwagi. Żałuję, że zwlekałam cały poprzedni rok i że nie pogodziłyśmy się wcześniej.
 • Czytać książki
Mój jedyny problem to zaczynanie książek i nie doczytywanie do końca. Tak czy inaczej, w tym roku czytałam dosyć dużo mimo, że ukończonych książek, takich od deski do deski, za wiele na koncie nie mam. W przyszłym roku muszę się zdecydowanie poprawić!
 • Wrócić do fotografowania
Kiedyś było to moje hobby. Miałam przerwę w 2011 roku z bliżej nieokreślonych powodów. Chciałam wrócić, bo doskonale pamiętałam, ile radości mi to dawało, więc... wróciłam!
  • Pisać, tworzyć, szlifować pisarski "talent"
  Lubię pisać. Pamiętniki, posty na blogach, teksty piosenek, opowiadania, wiersze i tak dalej. I właśnie tą moją sympatię nazywam "talentem", bo czy dobrze mi wychodzi to pisanie, to nie mnie oceniać.
  • Być konsekwentną
  Mój ogromny problem i jedna z największych wad! Od zawsze wiele planowałam, ale nigdy tych planów nie mogłam zrealizować do końca ze względu na bycie niekonsekwentną. Mówiłam jedno, robiłam drugie. Strasznie niewygodne i wkurzające. Ale pokonałam cholerstwo!
  • Starać się być zawsze najlepszą wersją siebie, ale i pamiętać, że nie ma czegoś takiego, jak bycie niewystarczająco dobrym.
  Istnieje taki termin, jak atelofobia - to strach przed byciem niewystarczająco dobrym. Wydaje się błahostką, a w rzeczywistości jest to naprawdę bardzo destruktywna przypadłość! Pokonane!
  • Zawsze walczyć o swoje marzenia i nie rezygnować, jeśli osiągnięcie celu jest trudne.
  Tu to chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, że punkt jak najbardziej zrealizowany, zwłaszcza jeśli chodzi o moich bliskich znajomych, którzy mają mnie na co dzień! Savannah się nie poddaje. Po prostu nie. Walczymy do końca i nie ma że boli!
  • Nie spóźniać się
  Spóźnialska ze mnie była straszna! Do szkoły, na spotkania i wszędzie indziej... zawsze spóźniona! Nie udało mi się jeszcze pokonać spóźnień do szkoły, bo mimo że ograniczyłam je w pierwszej połowie roku, po wakacjach niestety wróciłam do punktu wyjścia. Niemniej na wszystkie inne spotkania i okazje już się NIE spóźniam, więc sukces jest!
  • Dokonywać rzeczy niemożliwych
  Tu odrobinę z przymrużeniem oka. Chodziło głównie o sytuacje, kiedy ktoś narzekał, że coś jest zbyt trudne do zrealizowania, a ja uderzałam pięścią w stół i mówiłam "Niemożliwe? No to patrz!".
  • Pomagać ludziom
  W kwietniu i maju prowadziłam swojego rodzaju - myślę, że można powiedzieć - program wsparcia dla osób z zaburzeniami odżywiania, depresją czy innymi problemami tego typu. Do tej pory zdarza mi się wspierać i służyć pomocą drogą mailową. 
  • Być zmianą, którą chciałabym zobaczyć w świecie
  W tym roku skupiałam się na okazywaniu tolerancji innym, ponieważ uważam, że jej brak to jeden z większych problemów współczesnego społeczeństwa.
  • Nie marnować czasu - niech każdy dzień będzie produktywny
  Oczywiście, nie było tak, że każdy dzień roku 2012 był idealny pod względem produktywności, ale zrobiłam ogromny postęp w porównaniu do mojego lenistwa rok wcześniej. 

  WYNIK: 22 /27
  zrealizowane: 81,5 % !!
  (dla porównania: 2010-64%, 2011-46,5%)  Inne pozytywy:
  1. Wzięłam trzy razy udział w akcji krwiodawstwa
  2. Założyłam dwa blogi (chaseyourambitions, fitmiracle), które wzmogły mój rozwój
  3. Założyłam osobistą Kronikę Sukcesów
  4. Zdobyłam 100% z próbnej matury z języka angielskiego
  5. Dostałam nominację do dosyć znaczącej szkolnej nagrody w kategorii "Najlepszy językowiec"
  6. W sieci ukazał się wywiad ze mną
  7. Zakochałam się w książkach fantasy mimo, że zawsze był to gatunek niesamowicie przeze mnie nienawidzony
  8. Zaprzyjaźniłam się z osobą z innego kraju
  9. Zorganizowałam Dzień Prawdy
  10. Wypracowałam w sobie silną wolę i przekonanie, że absolutnie nie można się nigdy poddawać, a najlepszy czas na działanie jest tu i teraz
  11. Stworzyłam listę Things to do before I die i odznaczyłam już dwa punkty
  12. Od lutego do końca czerwca kręciłam video pamiętnik, który okazał się genialnym pomysłem

  Moje wnioski? Poznałam wielu cudownych ludzi, odwiedziłam miejsca, w których nigdy wcześniej nie byłam, miałam okazję przeżyć parę fantastycznych przygód, doświadczyć nowych rzeczy, poznać życię trochę od innej strony, a wszystko to dzięki temu, że postanowiłam tak dla odmiany być odważną! Ponadto zmieniłam się niesamowicie w ciągu tego roku. Ciągle jest jeszcze wiele rzeczy do udoskonalenia, nauczenia się i tak dalej, ale najważniejszy jest postęp. Z leniwej osoby, która potrafi tylko narzekać, ale nigdy nie ruszy nawet palcem, by cokolwiek zmienić w swoim życiu, z osoby, która jest wiecznie nieszczęśliwa i wszystko widzi w czarnych kolorach, z osoby, która dużo planuje, ale ma słabą wolę, jest niekonsekwentna i ma słomiany zapał, przez co nigdy nic nie osiąga, z osoby, który w siebie nie wierzy, z osoby, która poddaje się już na starcie, z osoby, która woli zamknąć się w swoim pokoju, zaciągnąć żaluzje i w samotności użalać się nad sobą niż wyjść do ludzi... stałam się kimś zupełnie odwrotnym. Owszem, czasem mam chwile załamania i wraca ta stara ja, ale jest to bardzo sporadyczne. I wcale nie chcę powiedzieć, że jestem idealna i udaje mi się wszystko za co się chwycę. Nie! Mimo, że ogólnie był to genialny rok, zdarzyło mi się wiele pomyłek, błędów czy porażek. Tu chodzi o tą wolę walki, którą każdy z nas powinien w sobie zaszczepić, by życie stało się zdecydowanie lepsze! Nie odpuszczam. Jeśli czegoś chcę, to dążę do tego za wszelką cenę. Jeśli jeden sposób zawiedzie, szukam drugiego. I tak naprawdę to jest cały przepis na szczęście, do którego stosowałam się w tym roku.

  źródło: soup.io

  Lista postanowień na rok 2013 właśnie jest w przygotowaniu. Mam nadzieję, że uda mi się utrzymać poziom, a nawet podbić poprzeczkę jeszcze wyżej! Byle w stronę szczęścia i samorealizacji - to jest najważniejsze, tego chcę.

  Sama nie mogę uwierzyć w to, jak moje życie się zmieniło. A wystarczyło po prostu zacisnąć czasami zęby i robić to, co trzeba było robić nawet, jeśli nie miało się na to ochoty. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że będzie tylko lepiej...

  Doszłam do wniosku, że prawdziwe życie zaczyna się poza naszą strefą komfortu. Jesteś w miejscu, gdzie czujesz się pewnie, wiesz, co cię czeka, jest ci wygodnie? Uciekaj stamtąd czym prędzej! ; )

   piątek, 21 grudnia 2012

   Zrestartowałam swoje życie w dzień końca świata! Dzień Prawdy

   O tym, że dziś ma się skończyć świat, pierwszy raz usłyszałam w 2006 roku. Miałam wtedy dwanaście lat i powiem szczerze - byłam przerażona! Jednak z każdym mijającym rokiem moje nastawienie odrobinę się zmieniało. Wystraszony dzieciak stał się kimś, kto w przepowiedni o 21 grudnia 2012 widzi coś głębszego niż dosłowny koniec świata.

   Czy nie chodziło po prostu o to, by przekonać się jak to jest tak naprawdę żyć chwilą? Świadomość, że być może za niedługo wszystko się skończy, popychała nas do rzeczy, których normalnie byśmy nigdy nie zrobili ze względu na brak odwagi, czyż nie? A przynajmniej tak było w moim przypadku, z czego bardzo się cieszę!

   źródło: soup.io

   Postanowiłam, że dzień dzisiejszy będzie ostatnim dniem mojego dotychczasowego życia i zarazem pierwszym całkiem nowego. Po prostu restart. Jednak ci, którzy już zdążyli mnie trochę poznać, powinni wiedzieć, że lubię duże akcje, silne emocje, nowe doświadczenia i wyjątkowe, magiczne momenty. Z tego właśnie powodu 21 grudnia 2012 roku został okrzyknięty Dniem Prawdy.

   Każdy z nas chowa w sobie pewne żale, sekrety z przeszłości. Dusimy w sobie uczucia przez lata, bo nie mamy odwagi mówić o nich głośno - nawet jeśli wcale nie są negatywne - z różnych przyczyn, ale tak naprawdę jaki w tym sens? Za dużo rozmyślamy o konsekwencjach, zamiast po prostu działać. Dlatego główną idea dzisiejszego dnia było zdanie:
    "Gdyby świat dziś miał się naprawdę skończyć, chciałabym, żebyś wiedział(a), że...".

   Wyrzuciłam z siebie mnóstwo złych, jak i dobrych emocji, które siedziały we mnie od bardzo dawna, ale bałam się reakcji ludzi, z którymi były one związane. Wyjaśniłam parę nieporozumień, pogodziłam się z pewnymi osobami, z którymi byłam skłócona przez lata, dowiedziałam się o kilku interesujących faktach z przeszłości, o których nie miałam pojęcia tylko dlatego, że... bałam się mówić o swoich uczuciach i skrywałam wszystko w sobie.

   Poza tym to jest coś niesamowitego! Nie byłam świadoma, jak wielki ciężar noszę ze sobą codziennie. Naprawdę ogromny kamień spadł mi z serca i teraz czuję się lekka jak piórko. Oczyszczona atmosfera, rozwiązane spory z przeszłości. Szczerze polecam. Każdy dzień jest dobry na odrobinę szczerości. Wszystko, czego potrzebujecie to pięć sekund odwagi. Nie kalkulujcie. Nie zastanawiajcie się, jak zareaguje dana osoba lub co stanie się później. Po prostu wyrzućcie z siebie to, co w was siedzi. Zaufajcie mi, będziecie zaskoczeni, jak wszystko nagle się zmieni.

   Nauczyłam się dziś, że nie ma sensu ukrywać swoich uczuć. Dzięki dzisiejszemu wyjawianiu prawdy, dowiedziałam się, że mnóstwo spraw mogłoby się skończyć całkowicie inaczej - często lepiej - niż się rzeczywiście skończyły, gdybym tylko miała odwagę powiedzieć, co naprawdę sądzę. Wartościowa lekcja życia. Teraz mogę spokojnie ruszać z czystym sumieniem w dalszą podróż... 

   piątek, 7 grudnia 2012

   Rewolucję czas zacząć! Wskazówki dla początkujących cz. I

   Wszyscy doskonale wiedzą, że najtrudniejsze są początki. Kiedy mamy styczność z czymś dla nas nowym, często nie wiemy nawet od czego zacząć. Jednak dobre chęci to już połowa sukcesu. Zmiana trybu życia na zdrowszy zawsze jest świetnym pomysłem. Nie jestem w stanie wymyślić ani jednego negatywnego aspektu, który mógłby temu towarzyszyć. Z prostej przyczyny - bo ich po prostu nie ma! 

   Cel: zdrowie, ładna sylwetka, dobra kondycja i wielki uśmiech na twarzy!

   Minimum 5 posiłków dziennie
   Nieważne, czy chcesz schudnąć parę kilogramów, czy po prostu zmienić swój tryb życia. Minimum pięć posiłków dziennie w dosyć równych odstępach czasu to podstawa. Każdy z nich powinien składać się z białka, węglowodanów i tłuszczy (śniadanie - przewaga węglowodanów, kolacja - przewaga białka). Nie najadaj się do syta. Najlepszym momentem, by odejść od stołu jest ten, w którym czujesz, że możesz jeszcze trochę zjeść. Informacja o pełnym żołądku dociera do mózgu dopiero po 10 minutach. Zachowanie równych odstępów czasowych między jednym a drugim posiłkiem jest ważne dlatego, że wpływa na szybkość metabolizmu. Organizm przyzwyczaja się do własnego zegara i łatwiej mu rozplanować pożytkowanie energii uzyskanej z ostatniego posiłku, ponieważ wie, ile dokładnie będzie musiał czekać, by dostać kolejny.

   Woda, herbata, kawa
   Nie jest żadną tajemnicą, żeby powinno się dziennie wypić przynajmniej dwa litry niegazowanej wody. Dlaczego właśnie niegazowanej? Dwutlenek węgla (zawarty w wodzie gazowanej) musi zostać wydalony przez organizm - im mniej go sobie dostarczamy, tym lepiej dla nas. Poza tym powoduje wzdęcia. Zdecydowanie odradzam wszelkie napoje słodzone, oranżady i tego typu płyny. Są przesiąknięte chemią i pustymi kaloriami, nie mają żadnej wartości dla organizmu. Sprawa wygląda inaczej, jeśli chodzi o soki - ten naturalne, bez konserwantów i sztucznych słodzików to dobry wybór, jednak trzeba bardzo uważać. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup sokowirówki i przyrządzanie sobie takich soków samodzielnie. Herbata i kawa nie mają kalorii. Kawa przyśpiesza metabolizm. Wiadomo, że wypłukuje z organizmu magnez dlatego osoby, które piją więcej niż jeden kubek kawy dziennie, powinny szczególnie zadbać o to, by w ich diecie pojawiły się produkty bogate w ten pierwiastek. Co do herbaty, polecam czerwoną - zaraz po treningu, ponieważ przyśpiesza i wydłuża proces spalania tłuszczu oraz zieloną - najlepiej rano do śniadania, ponieważ działa pobudzająco na metabolizm.

   RADA #1: Masz problem z wypijaniem odpowiedniej ilości wody dziennie, bo po prostu nie odczuwasz pragnienia zbyt często? Miej butelkę wody zawsze przy sobie, w zasięgu swojego wzroku. Oglądasz telewizję w salonie? Postaw na stole przed sobą wodę. Odrabiasz zadanie domowe przy biurku? Niech towarzyszy ci przy tym butelka wody. Idziesz na spacer? Weź małą butelkę wody do torebki. Za każdym razem, kiedy na nią spojrzysz lub o niej pomyślisz, wypij kilka łyków nawet jeśli nie masz na to ochoty.

   RADA #2: Nie przepadasz za smakiem wody? Dodaj świeżo wyciśniętego soku z cytryny! Otrzymasz naturalną wodę smakową, a dodatkowo zadziałasz na swój metabolizm - sok z cytryny (jak zresztą wszystkie cytrusy) znacznie go przyśpiesza.

   RADA #3: Zaraz po przebudzeniu wypij szklankę zimnej wody (im więcej tym lepiej). Przyśpieszy to metabolizm nawet do trzech następnych godziny.

   RADA #4: Nie jesteś w stanie odzwyczaić się od słodzenia herbaty; gorzka po prostu ci nie smakuje? Zamień biały cukier na cukier trzcinowy! Dobrą opcją jest również stewia lub ksylitol.

   Im mniej przetworzona żywność, tym lepsza
   Główna zasada zdrowego odżywiania mówi o tym, by zawsze wybierać jak najbardziej naturalne produkty. Dlatego przykładowo lepiej kupić świeże warzywa niż mrożonkę z supermarketu. Ananas z puszki zawsze będzie gorszym wyborem niż świeży ananas ze stoiska targowego. Trzeba nauczyć się dostrzegać różnicę.

   Twój metabolizm przyśpieszą np:
   - pieprz
   - papryka
   - cytrusy

   Nie podjadaj!
   Między śniadaniem a drugim śniadaniem nie ma miejsca na małą przekąskę tak samo, jak między obiadem a podwieczorkiem czy jakąkolwiek inną parą posiłków. Układ pokarmowy potrzebuje przerw w dostarczaniu pokarmu (najlepiej nie większych niż 3 i pół godziny) - wtedy jego wydajność pracy rośnie i wszystko działa tak, jak należy.


   czwartek, 6 grudnia 2012

   Moderation thing - porzuć twarde zakazy i nakazy, uwierz w umiar

   To może zabrzmi śmiesznie, ale zawsze mam problem z zapamiętaniem znaczenia słówka moderation. Oczywiście, doskonale wiem, co symbolizuje i mogłabym bez zastanowienia wygłosić cały elaborat na temat, który jest z nim związany. Problem tkwi raczej w jego polskim odpowiedniku. Nie jestem w stanie zapamiętać, że na moderation po polsku mówimy umiar. Stąd właśnie tytuł dzisiejszego posta.

                 Moderation thing, czyli sprawa umiaru.              
   Uświadomienie sobie istoty umiaru jest tak samo ważne, jak motywacja, determinacja i dobry plan działania. Chciałabym się dziś z wami podzielić moimi wnioskami, do których doszłam na przestrzeni kilku ostatnich lat. Są bardzo proste, jednak z czystym sercem mogę powiedzieć, że znacznie ułatwiają życie i dążenie do każdego celu. Być może niektórzy powiedzą, że Ameryki nie odkryłam, ale wiem, że jest jeszcze mnóstwo osób, które utrudniają sobie wszystko nieświadomie właśnie dlatego, że nie poznały jeszcze magii umiaru.   Umiar (można też powiedzieć moderacja) według mnie polega głównie na słuchaniu własnego ciała. Wiele z nas - czy to te, które się odchudzają, czy te które starają się po prostu zdrowo odżywiać - boryka się z problemem zachcianek. Coś słodkiego, jakiś fast food czy cokolwiek innego, co nie do końca wpisuje się w wizję diety, którą chciałybyśmy utrzymywać. Trzeba mieć bardzo silną wolę, by się temu nie poddać. Co najczęściej dzieje się, kiedy jednak dajemy skusić się na coś nieplanowanego? Odpuszczamy sobie całkowicie i zaczyna się dramat - do końca dnia cały nasz jadłospis wygląda, jak śmietnik, "bo skoro już zawaliłam, to po co się dalej starać", prawda? To takie ludzkie.

   Kochane! Jeden niezdrowy posiłek nie sprawi, że nagle zaprzepaścicie wszystko to, co do tej pory osiągnęłyście tak samo, jak jeden wartościowy posiłek nie sprawi, że od razu staniecie się zdrowe i szczupłe! Proces w każdą z tych stron jest bardzo praco- i czasochłonny. (Wbrew pozorom na zniszczenie swojego organizmu i przybranie na wadze też trzeba się napracować.)
   Sęk w tym, by takie jednorazowe wpadki nie zdarzały się nam za często!

   RADA: Nie oceniajcie dnia całościowo pod względem udanego czy nieudanego jadłospisu. Na tapetę bierzcie po jednym posiłku. Rano nie martwcie się, co będzie na obiad - skupcie się na śniadaniu. A kiedy nadejdzie pora obiadowa, najważniejszy niech będzie obiad i nic poza nim. Kiedy przykładowo podwieczorek nie będzie dokładnie taki, jaki byście chcieli, żeby był - trudno, zostawcie to za sobą i skierujcie swoje oczy na kolację. Nieodpowiedni podwieczorek nie upoważnia do zmarnowania świetnej okazji na wartościową kolację. 

   Nie ma nic złego w słodyczach, jeśli - uwaga - nie zapomnimy o umiarze! Masz ochotę na czekoladę mimo, że starasz się schudnąć? Bez obaw pozwól sobie na kawałek, ale podkreślam: na kawałek i nie codziennie. Świat się nie zawali, Twoja dieta też nie będzie zrujnowana. Nie przesadzajmy. To nic takiego, a przecież wszystko jest dla ludzi. Spójrzcie, co na ten temat sądzi Miranda Kerr...
   źródło: tumblr.com
   ! Jeśli narzucimy sobie twarde zakazy i nakazy, których bezzwłocznie musimy przestrzegać, wszystko obróci się przeciwko nam. Nagle zakazany owoc będzie kusił dwa razy bardziej niż przed ustaleniem tych surowych zasad. Dlatego czasem lepiej wychodzimy na lekkim poskromieniu naszej ambicji i założeniu, że jesteśmy tylko ludźmi, więc małe wpadki pewnie się pojawią i nie ma w tym nic złego. 

   Osobiście porzuciłam rygorystyczne planowanie swojego każdego ruchu, każdego składnika pojawiającego się w moich posiłkach. Pozwalam sobie na słodycze, czasem na alkohol, a nawet fast food i wiecie, co? To w żaden sposób nie wpływa na moje wyniki na treningach czy wygląd mojego ciała z prostej przyczyny - nie zdarza się to często, kontroluję porcje, respektuję zasadę umiaru. Dodatkowo taka postawa trzyma mnie z daleka od napadów zachcianek w nieoczekiwanych momentach, a kiedy już się jakaś zdarzy - łatwiej ją poskromić. Poza tym jeśli odpuścimy sobie rygor, wszystko staje się o wiele bardziej przyjemne. : ) 

   sobota, 1 grudnia 2012

   Witaj grudniu! + tabelki (nie tylko) treningowe

   No i mamy grudzień! Wow, niewiarygodne, jak ten rok szybko minął. Czuję, jakbym dopiero co układała listę postanowień noworocznych, a tu właściwie już nadszedł czas podsumowań, ale o tym dopiero za 30 dni. 

   Tak, jak wspominałam wcześniej, stworzyłam sobie podobne tabelki jak na listopad, jednak wprowadziłam pewne modyfikacje. 
   Pierwsza tabelka: jest to zwykły kalendarzyk. Dzień skreślony zielonym krzyżykiem to dzień udany, czerwonym - już mniej. Jako główne kryterium będę obierała tutaj mój jadłospis; stąd dni świąteczne zaznaczone są pogrubieniem, bo nawet jeśli postawię tam czerwony krzyżyk, nie będę się specjalnie przejmować. Nie szalejmy, a wyobraźcie sobie tą satysfakcję, kiedy mimo wszystko pojawi się krzyżyk zielony. 
   Druga tabelka: w tamtym roku moim postanowieniem adwentowym było 100 brzuszków dziennie. Pamiętam, że była to naprawdę świetna sprawa. Mała rzecz, a pomogła mi wzmocnić siłę woli i systematyczność. Poza tym moje mięśnie brzucha tylko na tym skorzystały! Dlatego w tym roku powtórka, jednak w skali całego miesiąca, nie tylko adwentu. (Nadmienię tu tylko, że identyczną tabelkę mam w związku z książkami. Chciałabym wypracować w sobie przez ten miesiąc "uzależnienie" od czytania książek minimum przez godzinę dziennie.)
   Trzecia tabelka: to modyfikacja treningowej tabelki z listopada. Nie wszystkie moje treningi odbywają się pomocy jakichś przyrządów. Po prostu czasem lubię postawić na samą metodę Grey albo gotowe treningi z filmików na youtube. Tabelka z listopada zakładała 8 przyrządów na tydzień, co oznaczało, że przynajmniej w dwa dni musiałabym łączyć dwa przyrządy plus do każdego innego treningu dodawać przynajmniej jeden, wtedy miałabym jeden dzień w tygodniu na regenerację. Zdecydowanie ZA DUŻO przyrządów. Dlatego w grudniu system nieco się zmienił. Jeden przyrząd ma się pojawić minimum trzy razy w tym miesiącu i nieważne, w którym tygodniu.
   Wypadałoby też zacząć ograniczać słodycze, bo ostatnio zauważyłam, że pozwalam sobie na zbyt wiele. Nie organizuję żadnej akcji z odliczaniem dni i tak dalej, bo wiem, że już za sześć dni w mikołajki na pewno sobie nie odmówię. Powiedzmy, że potrzebuję ostatnio wspomagania endorfinowego w każdym z możliwych sposobów, bo moje problemy osobiste ciągle trwają, końca nie widać i powoli zaczynam wysiadać... ale mniejsza z tym. 
   Trzeba wziąć się w garść i iść do przodu.
   Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...